Als uitvoerder, calculator, werkvoorbereider of projectleider in de bouw en infra heb je dagelijks te maken met contracten. Ze vormen de basis van ieder project: wie doet wat, wanneer, en onder welke voorwaarden. Maar hoe goed ken jij de verschillende contractvormen eigenlijk? En weet je hoe methodieken als SE en SCB jouw werk kunnen beïnvloeden?

Van traditionele contracten tot Life cycle contracten

In traditionele contracten, zoals die onder de UAV, ligt het ontwerp bij de opdrachtgever en voer jij uit wat op tekening staat. Duidelijk en overzichtelijk, maar met weinig ruimte voor eigen inbreng.

Een veelgebruikte vorm in de GWW-sector is het RAW-bestek. RAW (Rationalisatie en Automatisering Grond-, Water- en Wegenbouw) werkt met een gestandaardiseerd systeem van posten en voorwaarden. In de bouw is een veel gebruikte contractvorm het Stabu-bestek. Het biedt veel duidelijkheid over hoeveelheden, prijzen en uitvoeringswijze. Voor de uitvoerder, calculator en werkvoorbereider is het cruciaal om deze systematiek goed te begrijpen: één foutieve invulling of afwijking kan direct impact hebben op planning, kosten en contractuele verplichtingen.

Bij geïntegreerde contracten, zoals UAV-GC, is die scheiding tussen opdrachtgever en -nemer er niet. Dan is de opdrachtnemer – dus ook jij – verantwoordelijk voor het ontwerp én de uitvoering. In DBFM(O)-projecten komt daar zelfs financiering, onderhoud en exploitatie bij. Dat vraagt andere vaardigheden, meer coördinatie en een goed begrip van de eisen.

Werken in een bouwteam

Het nummer één contract in de bouw zijn Bouwteams. De populariteit zit in het feit dat je samenwerkt vanaf de ontwerpfase. Dat klinkt logisch, maar vraagt om actieve betrokkenheid, meedenken over haalbaarheid en het vroegtijdig signaleren van risico’s. Dat werkt alleen als je begrijpt wat je rol is binnen het contract.

SE en SCB: niet alleen iets voor de theorie

Systems Engineering (SE) helpt om complexe projecten beheersbaar te maken door eisen, functies en systemen inzichtelijk te maken. En met Systeemgerichte Contractbeheersing (SCB) toetst de opdrachtgever of de opdrachtnemer (jij dus) werkt volgens de afgesproken processen en kwaliteit. Bij de nieuwste contractvormen wordt SCB verwacht van de opdrachtnemer. Er vinden dan alleen audits plaats. Klinkt abstract? Niet als je weet hoe het werkt en wat jouw rol daarin is.

Klaar om je contractkennis te versterken?

Contractkennis is noodzakelijk om fouten te voorkomen, risico’s te herkennen en grip te houden op je project. Vraag jezelf af: weet ik genoeg van contracten om mijn rol goed te vervullen?

Onze trainingen zijn speciaal ontwikkeld voor uitvoerders, calculatoren, werkvoorbereiders en projectleiders die hun rol in projecten beter willen begrijpen én uitvoeren. Ook in de opleidingen Uitvoerder, Calculator, Werkorganisator en Projectleider besteden we aandacht aan contracten. Geen droge theorie, maar toepasbare kennis waarmee je sterker in je schoenen staat.

De UAV-GC is dit jaar herzien en ook RAW volgt eind van dit jaar. Ben je op de hoogte van de veranderingen?

Neem telefonisch of per mail contact met ons op

088 425 63 00

info@bob-kob.nl